E-spor ve Covid-19

0
654

Dünya’nın yavaş yavaş normalleşmeye başladığı bu korona günlerinde şimdiki tartışmalardan biri de spor müsabakalarının ne zaman başlayacağı tartışması. Spor deyince bizim ülkemizde en çok futbol akla gelir. Diğer bazı ülkeler futbol liglerini iptal edip, liderleri şampiyon ilan ettiler. Türkiye ise kendi ligini en erken süre içerisinde başlatmak istiyor. Bu korona virüsünün bütün spor dallarını olumsuz etkilemişken en az etkilediği spor dalını e-spor olarak söyleyebilirim.

Henüz hayatımızda geleneksel sporlara göre daha yeni olan e-spor fiziksel temasa dayanmaması ve internet üzerinden oynanması yeni jenerasyonun ilgisini çekmektedir. e-sporun geleneksel sporlardan bir diğer farkı ise kendi içinde çok fazla farklılık gösterebilmesidir. CS GO, Lol, Fifa ve daha bir çok bilgisayar oyunun spor dalları yapılıyor. Ben bu yazımda kendim takip ettiğim League of Legends üzerine yazacağım.

League of Legends kısaca Lol 2009 tarihinde piyasaya sürülmüş takım halinde oynanan stratejik bir online oyundur. Lol’ün diğer e-sporlara kıyasla en iyi yaptığı şey çoğu ülkeye lig sistemini getirmiş olmasıdır. Lig sistemi oyuncuların ve takımların içerisinde daha rahat edebileceği bir sektör oluşmasına olanak sağlamıştır. Bu oyun henüz sektör olmadan önce oyuncular sadece eğlence ve çok az bir miktar para için bu oyunu oynuyordu. Yavaş yavaş sektörün büyümesi ve yatırımcıların bu sektöre para yatırmaya başlaması ile e-sporun olimpiyatlara girmesi bile gündeme geldi. Peki sadece birkaç yıl önce spor bile sayılmayan bu sektörün birkaç yıl içerisinde bu kadar gelişmesinin sebebi nedir?

E-sporun bu kadar gelişmesinin en büyük sebebi yeni neslin ilgisinin bilgisayar oyunları üzerine kaymasıdır. Gelişen teknoloji ile insanların bilgisayar ve internete erişiminin kolay olması bu oyunların oynanabilirliğini kolaylaştırmış ve arttırmıştır. Bu oyunların değerinin bu kadar artmasının diğer büyük sebebi ise insanların tek başına da oynamasına imkan sağlamasıdır. 5 kişilik bir takım gerekiyorsa ve sen tek kişiysen senin ile birlikte rastgele 4 kişi daha takımına gelir ve oyun oynayabilirsin. Bu çoğu geleneksel sporlar için geçerli değil. Bireyselleşmenin hızla arttığı bir dünyada tek başına takım halinde oynayabilmek bu bilgisayar oyunlarını fiziksel oyunlara göre daha cazip kılıyor. En azından yeni nesiller için daha cazip kıldığı kesin.

Bu sayede bu bilgisayar oyunlarının çok fazla oyuncusu oluyor ve aslında zincirleme reaksiyonda burada başlıyor. Bu oyunun çok oyuncusu olduğu için doğal olarak oyunla ilgili lig ve turnuva tarzı etkinlikler düzenlenince çok fazla izleyiciler bu etkinlikleri izliyor. Çok fazla seyircinin bu etkinlikleri izlemesi reklam ve sponsorların ilgisini çekiyor ve sonuç olarak çok yüklü miktarda paralar işin içine giriyor. İşin içinde reklam ve para olunca ister istemez herkes eskiden spor olarak bile kabul etmedikleri bu oyunların yükselişlerini izliyor.

Bu yükselişin hızını arttıracak şeylerden biri de Korona virüsü olabilir. Korona çıktığından beri insanlık nüfusunun yarısından çoğu evinden çıkamıyor. Bu sebep ile aylarca geleneksen sporlar oynanamadı. E-sporlarda ilk başta ertelendi ama bu geleneksel sporlar kadar uzun olmadı. Sadece hastalığın çıktığı ilk yer olan Çin’de uzun bir erteleme oldu. Onun dışında diğer yerlerde 2-3 haftalık ertelemelerden sonra oyunlar internet üzerinden oynanmaya devam etti. Hatta daha 11 Mayısta Türkiye liginin finali online olarak oynandı ve şampiyon 1907 Fenerbahçe oldu. Avrupa, Amerika, Kore ve Çin ise daha birkaç hafta önceden finallerini oynamıştı. Evet virüs ligi erteletti ama hiçbir yerde iptal ettirmedi. Geleneksel sporların tökezlediği bu dönemde e-spor başarılı bir sınav verdi.

Tabi ki ben sadece Lol üzerinden konuşuyorum ama e-sporda çok fazla oyun çeşitleri var. Şu an en e-sporların en güçlüsü Lol olarak görünüyor ama bu gelecekte değişebilir. Hatta bu yazıyı okuyanlar arasında belki bilmeyenler vardır. Lol’ün Türkiye liginde 3 büyükler de var. İlk olarak Beşiktaş ardından Fenerbahçe ve Galatasaray Lol camiasına giriş yaptı. Beşiktaş’ın 1 Fenerbahçe’nin ise 3 şampiyonluğu var.

Bağlamam gerekirse çoğu uzman bu virüsün birkaç ayda bitecek bir şey olmadığını söylüyor. Bu sebep ile bence e-spora olan ilgi gitgide artacak. Seyircisinin internetten ücretsiz izleyebildiği, oyuncusunun oyunda diğer oyuncu ile fiziksel temasta olmadığı bir spor dalı geleceğin en çok izlenen eğlencelerinden biri olabilir. Çoğu kişinin bahsettiği yeni normalde e-sporun değeri büyük ölçüde artacaktır.